Arcade machine stavba

Při shánění tlačítek na RedGreenMachine jsem zjistil, že existuje ohromné množství komponent pro postavení videoautomatu z mých dětských let. Je pěkné mít hardware, ale v připadě videoautomatu je to trošku málo. Po nějaké době jsem narazil na stránky RetrOrangePi, což je image pro OrangePi s RetroPie emulátorem snad všech možných starých a krásných počítačů a automatů mého dětství.

Sentiment rozhodnul, zkusím si videoautomat postavit.

1. Výzkum

Na webu je ohromné množství návodu na stavbu. Stačí si jen vybrat co se komu líbí. Pro jednoduchost zkusím postavit přenosný typ, což je ovladač pro dva hráče, který se připojuje k monitoru. Pokud se povede, tak bych v budoucnu rád postavil bartop videoautomat krasavce.

2. Návrh boxu pro ovladač

Vzorem pro ovladač mi byl tento obrázek.

Vzor ovladače z kterého jsem koncepčně vycházel.

Základni návrh jsem dělal s ohledem na zbytek materiálu, který mi zbyl po rozšíření pracovního stolu. Jedná se o 18 mm laminátovou desku v dekóru. Sice s laminem nerad pracuji, protože nemám uplně vhodne vybavení, ale přišel mi vhodný jeho povrch, který bude dobře odolávat spoceným rukou hráčů. Ovladač jsem namodeloval v programu SketchUp, cože je geniální nástroj pro 3D modelování od Googlu.

Model boxu ze SketchUp.

3. Stavba boxu

Podle modelu jsem si nařezal z lamina potřebné díly (čelo, záda, bočnice a desku). Zkusil jsem si vše poskládat.

Testovací poskládání boxu.
Kontrola sesazení rohu.

Podle šablony rozložení ovladačů z webu jsem vyvrtal horní desku sukovníkem o průměru 30mm.

Šablona rozmístění tlačítek.
Šablony na desce boxu.
Vyvrtaná horní deska s nasazeným testovacím tlačítkem.

Do čela jsem vyvrtal dvě díry Ø 30 mm pro tlačítka jednoho / dvou hráčů. Později jsem ještě přidal dvě tlačítka select (pro každého hráče jedno).

Čelo spojené s boky.

Do zadní části jsem vyvrtal dvě díry Ø 67 mm pro umístění reproduktorů.

Záda boxu s vyvrtanými otvory pro reproduktory.

Na spodní desku z 5 mm překližky si umístíme OrangePi PC a označíme umístění jednotlivých konektorů, které pak přeneseme na zadní část boxu.

OrangePi PC na spodní desce k označení konektorů.

Pro jednotlivé konektory (napájení, HDMI, audio, USB a LAN) jsem do zadní strany vyvrtal otvory, které jsem prořízl pilkou a doladil rašplí.

Vyvrtané díry pro zhotovení otvorů pro konektory.

Hrany lamina jsem olepil a ohranil. Následné jsem box pospojoval pomocí černých vrutů 35 mm do sádrokartonu.

Detail spojení dvou desek.
Zkompletovaný box.

4. Hardware

Emulátory bude pohánět open-source, single-board armový počítač OrangePi PC, který stačí doplnit SD kartou (8 GB). Příznivá je jeho cena (cca 500,- Kč) a podpora komunitou. Stejnou desku používám pro ovládání CNC.

OrangePi PC

Jako zobrazovač poslouží starší LCD monitor s D-Sub konektorem, ktery jsem doplnil HDMI redukci.

Tlačítka a joysticky jsem koupil v setu Jamma Arcade controll včetně ovládací desky (Xin-Mo 2 player controller), připojitelné k USB portu. Sliboval jsem si od toho méně problémů.

Jamma Arcade controller kit.

Tlačítka osadíme do horní desky boxu a zajistíme plastovou maticí. Joysticky umístíme zespodu desky a pevně přišroubujeme :).

Detail přišroubování joysticku.

Všechna tlačítka spojíme kabelem společné země. Pro druhý pin každého mikrospínače je pak vlastní kabel ukončený dupont konektorem, který přijde zapojit do kontrolní desky.

Pohled na zapojení tlačítek.
Xin-Mo kontroler zapojení.

Přední panel je z kitu osazen dvěma tlačítky.

Dokončena montáž tlačítek.

Později jsem ho doplnil druhým párem, zakoupených samostatně.

Box osazený tlačítky v popředí nezabudovaná select tlačítka.

O zvuk se starají dva 8 ohmové reproduktory. Zvuk je do nich přiváděn ze stereo výstupu desky přes dva 3 W zesilovače, které jsou napájeny z GPIO OrangePI PC 5V.

3W zesilovač

5. Software

Software, který bude emulovat jednotlivé počítače je alfou a omegou celého systému. Jedná se o RetroPie, který v sobě sdružuje další projekty jako RetroArch, EmulationStation a další a umožňuje tak změnit armový počítač nebo PC v retro počítač.

Co je na tom nekrásnější, že díky skvělé komunitě existuje speciální image pro OrangePi desky jménem RetrOrangePI – ROPI. Takže stačí vybrat image podle vaší desky a ten přenést na SD kartu.

Pokračování:

2 thoughts on “Arcade machine stavba

Add yours

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑