Dětská lezecká stěna

Přemýšlel jsem co pořídit synovi do pokoje, když dcerka tam má v patře domeček. Koukali jsme na film Třetí skoba pro Kocoura a děti chytil zápal pro lezení. V tom mě napadlo co tak udělat umělou lezeckou stěnu?

Koukal jsem trošku po Internetu a zjistil jsem, že to je vlastně jen deska s natloukacími maticemi M10 (buldoky).

Natloukací matice M10 (buldok).

Stěna o rozměrech 2 x 1.25 m vyjde zhruba na 4 tisíce. Jelikož potřebuji desku o šířce max. 1.13 m a rád věci vyrábím, rozhodl jsem se vyrobit stěnu sám.

1. Deska je základ

Na základ vnitřní stěny se nejčastěji používá překližková deska o tloušťce 18 mm. Ta se dodává ve standardizované velikosti 2500 x 1250 mm. Z desky jsem si nechal uříznout dva 60 mm pruhy o délce 2500 mm. Díky tomu jsem získal podélné výztuhy a zároveň desku, které odpovídá mým požadavkům na šířku.

2. Vyrábíme eidam

Abychom mohli do desky natlouci matice, musíme pro ně nejprve připravit díry. Díry se dělají v různých roztečích 100 x 100, 150 x 150, 200 x 200 mm, případně v kombinacích. Zvolil jsem rozteč 150 x 150 mm s tím, že každý sudý sloupec jsem o 75 mm posunul.

K rozměření jsem použil z jednu z dlouhých výztuh, na kterou jsem si udělal v odstupech 150 mm značky a značku pro posun sudých sloupců.

Kreslení rastru děr.

Pro buldoky potřebujeme vyvrtat 12 mm díry. Abychom měli díry co nejvíce kolmé, můžeme si zhotovit jednoduchý přípravek.

Přípravek pro vrtaní kolmých děr.

Po vyvrtání všech děr jsem kraje na lícové straně začistil malou ruční frézkou.

Rastr děr.

3. Buldoci

Po otočení desky začistíme otřepy po vrtání. Podepřeme desku v místě, kde budeme zatloukat, nasadíme matici a zatlučeme ji.

Zatlučená matice.

V prostředku jsem jednu řadu vynechal. Zatluču je až do středové výztuhy. Po dokončení natloukání nám vzniknou pohledné zástupy matic.

Natloukací matice natlučeny.

4. Výztuhy

Kolem dokola a ve středu budou výztuhy, které zároveň slouží jako distance pro šrouby chytů. Z prkna o stejné tloušťce, jako má deska, si nařežeme tři příčné výztuhy.

Každou výztuhu jsem po celé ploše natřel lepidlem a zajistil na svém místě pomocí svorek.

Natření výztuhy lepidlem.

Po 200 mm jsem do středu výztuh vyvrtal díry se zahloubením a v nich spojil výztuhy s deskou vruty.

Zahloubení pro vrut spojující výztuhu s deskou.
Deska opatřená výztuhami po celém obvodu.

5. Díry pro uchycení

Jelikož jsem se chystal stěnu připevnit na zeď, připravil jsem si k tomuto účelu 10 zahloubených děr.

Detail zahloubení připevňovacího bodu.

Zahloubení jsem provedl pomocí 30 mm sukovníku.

Jako finální úpravu jsem jsem celou stěnu po obvodu ohranil a v celé ploše přebrousil.

Detail ohranění stěny.

6. Instalace

Na začátek se doporučuje nechat stěnu nakloněnou, aby se dětem po ní dobře lezlo. Takže jsem ji zatím jen opřel o stěnu a navrchu připevnil k trámům.

Nakloněná stěna připevněná k trámům.

Později ji plánuji zvednout cca 500 mm od země a připevnit ke stěně.

7. Chyty

Zjistil jsem, že chytů je nepřeberné množství druhů a tvarů. Co mají ale všechny společné je jejich cena. I použité se prodávají za cenu kolem 50 ,- Kč za kus. Proto jsem pátral a nalezl jsem sadu 35 dětských chytů včetně šroubů a buldoků za cenu 51,- Kč za kus.

Sada dětských chytů.

Instalaci chytů si děti hodně užili. Jejich rozprostření jsem nechal na nich. Jen je potřeba zkontrolovat dotažení šroubů.

Instalace chytů na stěnu.

Vše se pečlivě testovalo.

Test stěny.
Test stěny.
Finální stěna.

8. Bezpečnost

Pod stěnu je nutné nainstalovat měkké dopadiště (bouldermatku) a zároveň je potřeba na děti dohlížet a jistit je. Minimálně do doby, než nabudou zručnost a jistotu.

9. Další realizace

Napište a inspirujte ostatní vaší realizací lezecké stěny.

9.1 Tomáš

Tomáš použil protiskluzovou překližku a buldoky zajištěné vruty proti vypadnutí – jistější, ale o něco dražší řešení. Další možností zajištění je tavnou pistolí. To jsem použil u pracovní desky pro CNC, kde jsou buldoci směrováni k zemi.

9.2 Ondra

Ondra zvolil trošku jiný způsob připevnění na stěnu. Nejdříve připevnil na stěnu nosné lišty a následně na ně připevnil dvě překližkové desky.

9.3 Jindra

Jedná se o instalaci v podkroví v kombinaci s žebřinami o rozměrech 2,5x 2,3 m s celkem 60 chyty.

9.4 Tomáš

Tomáš se pustil do výroby stěny v paneláku. Musím říci, že si to nedokážu představit a proto má můj obdiv. Je dobrým příkladem, že i v bytě se dá uskutečnit velký projekt.

10. Závěr

Každá sportovní činnost je pro děti důležitá. Lezení může být jen chvilkovou záležitostí, oddychem, zpestřením, ale může děti chytnout a ukázat jim možný směr.

38 thoughts on “Dětská lezecká stěna

Add yours

 1. Velice děkuji za úžasný návod. Inspiroval jsem se a vytvořil mým dětem (a trochu i sobě 🙂 ) podobnou stěnu. Využil jsem tří překližkových desek, 100 úchytů. Už týden nemusíme děti doma nahánět, aby si uklízeli hračky. Dostatečně se vyblbnou v naši improvizované tělocvičně v předsíni. Pokud budete chtít, napište mi, pošlu Vám pár fotek.

  1. Ahoj,
   jsem rád, že jsem vás inspiroval.

   Fotky mi určitě pošlete, zvlášť když se jedná o větší rozměr stěny. Budete inspirací pro další tatínky.

  2. Dobry den, planuji také udělat stěnu dětem. Jaký je nejlepší materiál desky? V hobby marketu mi tvrdili, že ani sparovky nejsou dostatečně pevné a že je potřeba jakási biodeska (s tím jsem nikdy nepracoval). Vy dle všeho jste to dělali pouze z překližky? Stačí to?
   Dále rozměrově budu potřebovat spojit dvě desky, jak jste pospojoval vy Tomáši ty tři vedle sebe? Jsou to prostě 3 desky přivrtane hned vedle sebe nebo spojené nějakými hranoly/výztuhami?
   Připevnění ke stěně jste udělali jak? Chemickou kotvou nebo jakými šrouby či hmozdenkami?
   Bylo by možné poslat fotky, přesně pro inspiraci, jak píše MG.

   Moc děkuji.

   1. Ahoj,
    lezecké stěny se normálně dělají právě z 18mm překližky (březová). Nezaznamenal jsem žádný problém týkající se pevnosti.
    Biodeskou zřejmě myslí HB a MDF desky.
    Pro zajímavost jsem se podíval na porovnání deskových materiálů.

    Připevnění ke stěně záleží na materiálu stěny. Od použití chemické kotvy mě odrazuje problematické zakončení zavitové tyče, koukající ze stěny. Jelikož mám stěnu z betonových tvárnic, tak chci použít kovové hmoždinky do dutých stěn.

    Přeji úspěšnou realizaci a nezapomeňte se pochlubit.

  3. Také chci poděkovat za inspiraci. Dnes dokončena stěna v podkroví, podle vašeho super návodu 🙂 2,5m šířka, výška 2,3m. Celkem 60 chytů. Dceru jsem ještě nesundal 😀 S pozdravem, Jindra.

  4. Dobrý den, Mohl bych Vás poprosit o pár fotek ? Plánuji postavit podobnou lezeckou stěnu pro syna.

   Předem moc děkuji

 2. Koukám, že mi to trvalo 2 a půl měsíce, ale už mám také hotovo:).
  Stěna o rozměru 184 X 250 cm ze dvou překližek. Zvolil jsem trochu jiný postup, nejdříve jsem pridelal na stěnu nosné lišty (4 vodorovné a 2 svislé, nakonec pomocí normálních hmozdinek a vrutů) a pak az na ně pridelal stěny. Byly to trochu nervy a makacka, ty překližková stěny správně (rovně) přidělat na lišty, ale celkem se to nakonec povedlo.

  2 narazeci matice mi při šroubování chytů vypadly. Je nějaka alternativa vrutů /šroubů, který by se daly použít místo toho a chyt přidělat a nebo je budu muset „obětovat“?

  1. Ahoj,
   tak to je dobrá zpráva, že se podařilo stěnu dokončit.

   Bohužel o žádné náhradě za vypadlé matice nevím, takže je skutečně budete muset „obětovat“.

 3. Ahoj, tenhle příspěvek byl pro mě asi největší inspirací pro výrobu. Už mi přišli chyty s buldoky z Makaku a teď potřebuji doladit desku. Myslíš, že by byla použitelná překližka s protiskluzovou folii? Ale asi by výztuhy z odřezku nešli přilepit přes tu folii? Mám v plánu desku 2,5×1,25m zkrátit na 2×1,25 a z ořezu udělat výztuhy. Vruty na spojení jsi dával tedy s rozestupy 20cm po obvodu? A vruty 3×30 nebo jiný rozměr. A jakou sílu jsi použil do zdi? Moc díky za odpovědi

  1. Ahoj,
   po technické stránce si myslím, že protiskluzová překližka použít jde. Pro slepení asi budeš muset použít třeba Chemoprén. Nevím, zda je stěna zamýšlena ven, či dovnitř. V druhém případě by mi tento druh překližky do interiéru moc nepasoval.

   Výztuhy jsem přilepil a následně připevnil vruty 4×30 mm po 200 mm.
   Pro uchycení do stěny chci použít šrouby M8x90 mm.

 4. Ahoj, super inspirace! Tak se k tomu snad take rozhoupu. Potrebuji dostat desku co nejblize ke stene, tudiz potrebuji bud bez vyztuh nebo s co nejtenci. Kolik prochazeji srouby za desku/za buldok kdyz se prisroubuje chyt? Jak dlouhe mas srouby? Dik za info.
  Pavel

  1. Ahoj,
   skutečně je pro tebe těch 18 mm na výztuhy nutné ušetřit?

   I buildoci vystupují cca 3 mm nad povrch desky. Na středové výztuze jsem pro ně musel dělat zahloubení.

   Délky šroubů mám dvě 35 mm a 50 mm. Tloušťka chytů je od 20 do 30 mm. Takže v případě nejtenčího chytu a delšího šroubu, vystupuje cca 12 mm šroubu za deskou.

 5. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jakou dát rozteč kamenů na stěnu je na to nějaké pravidlo?

 6. Ahoj, myslíte, že je březová překližka vhodná i do exteriéru pod střechu? Víte o nějaké vhodné inpergnaci?

  1. Ahoj,
   určitě bych nemluvil o vhodnosti, ale viděl jsem venkovní stěnu z OSB desek a to mi přijde naprosto nevhodné. Takže z březové překližky je možné stěnu vyrobit, ale je nutný nátěr. Pro nátěr bych zvolil barvu do exteriéru se zdravotním atestem. Z důvodu působení UV záření by barva měla obsahovat více pigmentu (tmavší barva).

   Přeji úspěch při realizaci.

 7. Prosím o link na detské úchyty za rozumnou cenu. Uvedený link na eBay je nefunkční.
  Díky moc, skvělý návod

  1. Ahoj,
   pro každého je rozumná cena trošku jiná, takže budeš muset hledat sám.

   Koukal jsem, že tak pěkný set už neprodávají.
   Nejvíce se tomu blíží tyto.
   Ostatní jsou jen plastové .

   Případně z Číny opět plastové.

  2. Já kupoval na holdsmarket.com. Většinu Aix S, pro pětiletou holku v pohodě a myslím, že minimálně 5 let vydrží

 8. Zdravím, děkuji za detailní, inspirativní článek. Stěnu jsem vyrobil víceméně dle návodu, jen jsem trochu upravil rozteče děr pro chyty a pro rám použil dokoupená prkna, protože jsem nechtěl zmenšovat překližku 125×250 cm.
  Překližka stačí 15 mm, pevnostně pořád velká rezerva a buldoky schované v dírách, výhodou nižší hmotnost a méně práce s vrtáním.
  Instaloval jsem napevno na zeď, tj. kolmo, a děti s tím nemají problém. Zamýšlel jsem stěnu hlavně pro dceru (4,5 roku), ale už i syn (2,5 roku) šplhá jako veverka.

 9. Dobrý den, plánuji výrobu lezecké stěny pro děti do pokojíku. Problém mám ten, že stěny jsou ze sádrokartonu. Dá se to nějakým způsobem vyřešit? Kromě stěhování 🙂
  Děkuji moc za pomoc.

  1. Ahoj,
   záleží, zda je sádrokarton jen předstěna nebo kompletní příčka.

   V případě předstěny bych odstranil SDK desku, na zeď bych připevnil svislé trámky a k nim přikotvil lezeckou stěnu. Díky zapuštění by šla lezecká stěna udělat v rovině okolní stěny.

   U příčky je jediná možnost ukotvit svislé trámky do stropu a podlahy. V tomto případě by lezecká stěna byla před SDK. Svislice pro montáž můžou být dřevěné nebo kovové. Kovové by mohli byt subtilnější a šli by zafrézovat do rámu stěny.

   V každém případě je vaše instalace zajímavá i pro ostatní, které možná SDK odrazuje od realizace lezecké stěny. Proto v případě realizace se určitě ozvěte a podělte se o vaše zkušenosti.

 10. Dobrý den, krásný návod i výsledek! Kolik byla prosím vysledná cena?
  A kolik byste si za takovou realizaci řekl?
  Já bych se do toho i pustila sama, jenže nemám všechno potřebné vybavení, tak si na to budu muset někoho objednat 🙁
  Díky, Alena.

 11. Ahoj, uz to tu zaznelo, ale co by bylo vhodne pro venkovni ministenu pro deti za podkladovy material, aby to chvili vydrzelo? Preklizka s naterem, pripadne jine moznosti? Bude to soucasti stavajici detske drevene zahradni sestavy.

  1. Zdravím, já jsem dětem dělal venkovní stěnu z vodovzdorné překližky s fólií. Zatim to je cca 4 roky vystavené povětrnosti a stále drží. Důležité je všechny řezané hrany a vrtané otvory uzavřít proti vlhkosti. Já to zatřel nějakou olejovou lazurou od Colorlaku.

 12. Dobrý deň,
  druh preglejky nie je dôležitý(breza, smrek)?
  Je niektorý druh najvhodnejší?
  Ďakujem

  1. Ahoj,
   na druhu překližky tolik nezáleží. Nejvíce se používá březová, kvůli své houževnatosti.

 13. Ahoj, preklapila me cena buldoku, tak jsem shanel a sehnal. 🙂 Kdyby jste nekdo chtěl mam pozinkove buldoky za 3Kc/ks. Pri vetsim objemu se dostanu i níž. 🙂 Kdyby jste meli zajem, piste na jakubtucek@email.cz. 😉

 14. Perfektní… také s manželem stavíme pro děti stěnu. Ráda bych desku ještě nějak graficky upravila, můžete mi prosím poradit nějakou vhodnou barvu?

  1. Ahoj,
   v podstatě můžete použít jakoukoliv barvu na dřevo. Vzhledem k tomu, že se jedná o interiér a bude v kontaktu s dětmi, tak bych vybral nějakou ekologickou.
   Já používám Balakryl UNI, který je certifikován pro použití na dětské hračky a je ředitelný vodou. Dělají barvy matné a lesklé. Lesklá by byla asi vhodnější, protože se lépe čistí.

   Nezapomeňte se svým dílem pochlubit.
   Ať se daří.

   MG

 15. Zdravím.

  Mám připravenou konstrukci na zdi a chtěl jsem použít desku prekližku břízu. Šla by ale použít OSB 18?
  Jde o rozměry 1250 x 2500 jen do bytu na občasné lezení.
  Děkuji.

  1. Ahoj,
   ano OSB je možné také použít. Přiklad třeba tady.
   Sam se chystám na venkovní stěnu, kde chci použít 18mm OSB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑