Dětská lezecká stěna

Přemýšlel jsem co pořídit synovi do pokoje, když dcerka tam má v patře domeček. Koukali jsme na film Třetí skoba pro Kocoura a děti chytil zápal pro lezení. V tom mě napadlo co tak udělat umělou lezeckou stěnu?

Koukal jsem trošku po Internetu a zjistil jsem, že to je vlastně jen deska s natloukacími maticemi M10 (buldoky).

Natloukací matice M10 (buldok).

Stěna o rozměrech 2 x 1.25 m vyjde zhruba na 4 tisíce. Jelikož potřebuji desku o šířce max. 1.13 m a rád věci vyrábím, rozhodl jsem se vyrobit stěnu sám.

1. Deska je základ

Na základ vnitřní stěny se nejčastěji používá překližková deska o tloušťce 18 mm. Ta se dodává ve standardizované velikosti 2500 x 1250 mm. Z desky jsem si nechal uříznout dva 60 mm pruhy o délce 2500 mm. Díky tomu jsem získal podélné výztuhy a zároveň desku, které odpovídá mým požadavkům na šířku.

2. Vyrábíme eidam

Abychom mohli do desky natlouci matice, musíme pro ně nejprve připravit díry. Díry se dělají v různých roztečích 100 x 100, 150 x 150, 200 x 200 mm, případně v kombinacích. Zvolil jsem rozteč 150 x 150 mm s tím, že každý sudý sloupec jsem o 75 mm posunul.

K rozměření jsem použil z jednu z dlouhých výztuh, na kterou jsem si udělal v odstupech 150 mm značky a značku pro posun sudých sloupců.

Kreslení rastru děr.

Pro buldoky potřebujeme vyvrtat 12 mm díry. Abychom měli díry co nejvíce kolmé, můžeme si zhotovit jednoduchý přípravek.

Přípravek pro vrtaní kolmých děr.

Po vyvrtání všech děr jsem kraje na lícové straně začistil malou ruční frézkou.

Rastr děr.

3. Buldoci

Po otočení desky začistíme otřepy po vrtání. Podepřeme desku v místě, kde budeme zatloukat, nasadíme matici a zatlučeme ji.

Zatlučená matice.

V prostředku jsem jednu řadu vynechal. Zatluču je až do středové výztuhy. Po dokončení natloukání nám vzniknou pohledné zástupy matic.

Natloukací matice natlučeny.

4. Výztuhy

Kolem dokola a ve středu budou výztuhy, které zároveň slouží jako distance pro šrouby chytů. Z prkna o stejné tloušťce, jako má deska, si nařežeme tři příčné výztuhy.

Každou výztuhu jsem po celé ploše natřel lepidlem a zajistil na svém místě pomocí svorek.

Natření výztuhy lepidlem.

Po 200 mm jsem do středu výztuh vyvrtal díry se zahloubením a v nich spojil výztuhy s deskou vruty.

Zahloubení pro vrut spojující výztuhu s deskou.
Deska opatřená výztuhami po celém obvodu.

5. Díry pro uchycení

Jelikož jsem se chystal stěnu připevnit na zeď, připravil jsem si k tomuto účelu 10 zahloubených děr.

Detail zahloubení připevňovacího bodu.

Zahloubení jsem provedl pomocí 30 mm sukovníku.

Jako finální úpravu jsem jsem celou stěnu po obvodu ohranil a v celé ploše přebrousil.

Detail ohranění stěny.

6. Instalace

Na začátek se doporučuje nechat stěnu nakloněnou, aby se dětem po ní dobře lezlo. Takže jsem ji zatím jen opřel o stěnu a navrchu připevnil k trámům.

Nakloněná stěna připevněná k trámům.

Později ji plánuji zvednout cca 500 mm od země a připevnit ke stěně.

7. Chyty

Zjistil jsem, že chytů je nepřeberné množství druhů a tvarů. Co mají ale všechny společné je jejich cena. I použité se prodávají za cenu kolem 50 ,- Kč za kus. Proto jsem pátral a nalezl jsem sadu 35 dětských chytů včetně šroubů a buldoků za cenu 51,- Kč za kus.

Sada dětských chytů.

Instalaci chytů si děti hodně užili. Jejich rozprostření jsem nechal na nich. Jen je potřeba zkontrolovat dotažení šroubů.

Instalace chytů na stěnu.

Vše se pečlivě testovalo.

Test stěny.
Test stěny.
Finální stěna.

8. Bezpečnost

Pod stěnu je nutné nainstalovat měkké dopadiště (bouldermatku) a zároveň je potřeba na děti dohlížet a jistit je. Minimálně do doby, než nabudou zručnost a jistotu.

 

4 thoughts on “Dětská lezecká stěna”

 1. Velice děkuji za úžasný návod. Inspiroval jsem se a vytvořil mým dětem (a trochu i sobě 🙂 ) podobnou stěnu. Využil jsem tří překližkových desek, 100 úchytů. Už týden nemusíme děti doma nahánět, aby si uklízeli hračky. Dostatečně se vyblbnou v naši improvizované tělocvičně v předsíni. Pokud budete chtít, napište mi, pošlu Vám pár fotek.

  1. Ahoj,
   jsem rád, že jsem vás inspiroval.

   Fotky mi určitě pošlete, zvlášť když se jedná o větší rozměr stěny. Budete inspirací pro další tatínky.

  2. Dobry den, planuji také udělat stěnu dětem. Jaký je nejlepší materiál desky? V hobby marketu mi tvrdili, že ani sparovky nejsou dostatečně pevné a že je potřeba jakási biodeska (s tím jsem nikdy nepracoval). Vy dle všeho jste to dělali pouze z překližky? Stačí to?
   Dále rozměrově budu potřebovat spojit dvě desky, jak jste pospojoval vy Tomáši ty tři vedle sebe? Jsou to prostě 3 desky přivrtane hned vedle sebe nebo spojené nějakými hranoly/výztuhami?
   Připevnění ke stěně jste udělali jak? Chemickou kotvou nebo jakými šrouby či hmozdenkami?
   Bylo by možné poslat fotky, přesně pro inspiraci, jak píše MG.

   Moc děkuji.

   1. Ahoj,
    lezecké stěny se normálně dělají právě z 18mm překližky (březová). Nezaznamenal jsem žádný problém týkající se pevnosti.
    Biodeskou zřejmě myslí HB a MDF desky.
    Pro zajímavost jsem se podíval na porovnání deskových materiálů.

    Připevnění ke stěně záleží na materiálu stěny. Od použití chemické kotvy mě odrazuje problematické zakončení zavitové tyče, koukající ze stěny. Jelikož mám stěnu z betonových tvárnic, tak chci použít kovové hmoždinky do dutých stěn.

    Přeji úspěšnou realizaci a nezapomeňte se pochlubit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *