Domeček v rákosí – základna

Tlak, abych postavil domeček na stromě, na mě byl ze strany mojí dcery vyvíjen neustále. Bránil jsem se mu ze dvou důvodů. Nemáme na zahradě žádný vzrostlý strom a pochyboval jsem o jeho využití dětmi. O jeho stavbě jsem začal uvažovat se zbouráním staré koupelny, ze které mi zbyli krokve.

Kam s nimi

Začal jsem přemýšlet co s krokvemi. Bylo jich 9 o průřezu 100x200mm a délce 2700mm. Jejich rozříznutím na půl jsem získal 18 trámů. S tím už se dá něco podniknout. Sednul jsem ke Sketchupu a začal vymýšlet domeček v rákosí.

Základní návrh

Abych se přiblížil domečku na stromě, potřebuji nejdříve postavit základnu, na které bude stát vlastní domeček. Z celkové délky 2,7 m, použiju 2m jako stojku a 0,7m pro navázání domečku k základně. Půdorys bude 2,7 x 2,2m. Kratší rozměr vznikl po odříznutí sedel z krokví. Domeček bude mít maličký balkónek, cca 0,7m.

Výšku domečku v nejnižším místě jsem určil podle své výšky (185 cm) na 190 cm. Střecha pro jednoduchost bude pultová s rozdílem 10 cm na 2 m. Domeček bude mít dvě okna a dvoje dveře. Celková výška domečku v nejvyšším místě tedy bude něco přes 4 m.

Domeček jsem se rozhodl umístit nad vsak dešťové vody, který je osázen rákosím. Místo je zhruba o 1m pod okolním terénem, takže se částečně zredukuje celková výška stavby. Jelikož je vsak vysypaný kačírkem, tak bude základna jen postavena na jeho povrchu.

Přišlo mi škoda, stavět tak rozsáhlý projekt bez více použití. Proto jsem se rozhodl spojit domeček s opičí dráhou a lezeckou stěnou.

Příprava základny

Základní konstrukci základny jsem pospojoval pomocí dlabů. Nanečisto jsem si je pospojoval na zemi.

Jelikož použité trámy byly nehoblované, tak jsem je obrousil pomocí uhlové brusky se segmentovým brusným kotoučem a natřel barvou.

Na základové trámy jsem připevnil fošny natřené gumoasfaltem.

Stavba základny

Stavbu základny jsem zahájil usazením základový trámu do roviny a jejich vzájemné propojení.

Pokračoval jsem montáží všech rohových stojek a jejich zavětrováním.

Na vodorovné trámy jsem kolmo přitloukl rošt podlahy. Posledním krokem bylo položení podlahy z fošen 35x185x2700 mm.

Schody

Pro další pohodlný postup jsem se rozhodl vyrobit schodiště, které povede do vstupních dveří domečku. Schody jsem navrhnul v online návrháři. Pro zadané parametry mi vyšlo 7 stupňů o rozměrech 35x185x440 mm.

Schodnice jsem nařezal na potřebný rozměr a natřel. Pro montáž jsem si vyrobil šablonu, podle které jsem schodnice přišrouboval k bočnicím.

Následně jsem schody připevnil k podlaze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑