Rám pro slacklinu

Dcera potřebuje trénovat přechod přes slacklinu na Koudelníkův závod, ale zatím nemáme dost velké stromy, mezi které by bylo možné slacklinu natáhnout. Další možností by bylo zakopat úchyty do země nebo vyrobit rám pro natažení slackliny. Jelikož používají rám na závodech a da se přenést třeba pod střechu, rozhodl jsem se vyrobit dřevěný rám.

Co se prodává

V České republice je možné koupit rám z překližky Slack base 3M a kovový Slackline Gibbon. Obě jsou dlouhé 3 metry a stojí okolo 10 000,- Kč. Samostatná slacklina začíná na 1000 ,- Kč.

Výběr materiálu

Slackline base z překližky má výhodu v nízké hmotnosti a složitelnosti. Pro výrobu bude nutné koupit celou desku a tu rozřezat na jednotlivé lamely, z kterých se následně sestaví.

Slackline base z kovu je byteljnější ovšem vykoupena vyšší váhou 31kg.

Z kovu moc nevyrábím, proto jsem se doma porozhlédl, z čeho by bylo možné rám vyrobit. Našel jsem trám 100x110x2800 mm z dětského pokoje, který jsem sundal, když jsem stavěl ponorku. A zbytek trámu 100x100x1800 mm.

Místo slackliny jsem koupil upínací pas na 3t se šířkou 50 mm.

Postup

Dlouhý trám použiju jako rám a z kratšího nařežu napínací patky a základny.

Nejprve jsem všechny trámy ohobloval hoblíkem a následně obrousil bruskou.

Napínací patky jsem uříznul 470mm dlouhé a pod úhlem 35 stupňů. Na jedné straně jsem vyříznul přeplátovací spoj.

Stejný spoj jsem vyříznul i do rámu 220mm od každého kraje. Oba spoje jsou pod stejným úhlem, jako konce napínací patky.

Na základny mi zbylo pouze 420mm, což je na hraně. Lepší by byla délka alespoň 600mm, kvůli lepší stabilitě. Do obou základen je vyříznutý zářez, do kterého zapadne rám v místě uchycení napínací patky a tím ji zajistí.

Aby bylo možné slacklinu napnout, vytvrtal jsem ze spodu dvě 8mm díry pod úhlem háku na slacklině. Ty jsem pak dlátem spojil, takže do díry je možné zachytit hák. Na straně ráčny je potřeba uchycení udělat dále od kraje, aby bylo možné slacklinu napínat.

Na vnějším vršku napínací patky jsem vyříznul zářez, aby kurta nepadala a ohladil jsem obě hrany.

Po sestavení jsem základnu a napínací patky sešrouboval 10mm vratovým šroubem. Zbývá natřít a základna je připravena na napnutí.

Po zaschnutí a napnutí kurty je slacklina připravena k tréningu.

Závěr

Základna pro slacklinu, původně určená pro tréning, se ukázala i jako velká atrakce pro ostatní děti při oslavách narozenin. Budu rád, pokud i vašim dětem udělá radost. Náklady v mém případě byly cca 300,- Kč. V případě nákupu dřeva se určitě vejdete do tisícovky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑