Pomocníci na stavbě

Jako mnozí jsme se pustili do rekonstrukce domu, kde se snažíme udělat co nejvíce svépomocí. Ve většině případů jsem na stavbě sám a tak musím nahradit další ruce nějakým drobným pomocníkem/zlepšovákem.

Přeprava

Přeprava materiálu nás bude provázat celou stavbou, je to i oblíbená položka (přeprava hmot) položka v cenových nabídkách. Vlastní přepravu můžeme rozdělit na horizontální a vertikální.

Na stavbu

Častým pomocníkem pro přivezení materiálu je přívěsný vozík za auto. Bohužel mnoho z nich nemá možnost sklopit přední čelo, takže při dopravě dlouhých věcí musíme naložit na horní hrany čel. Pár střešních latí nám pomůže lépe rozložit celkovou váhu.

Hlavně ze stavby jezdím často velmi špinavý a abych alespoň trošku šetřil svého motorizovaného pomocníka, používám pod sebe na zakrytí sedadla igelit. Ideální rozměrem a tloušťkou se ukázal obal od polystyrenu :).

Horizontální přeprava

Základním pomocníkem pro přepravování materiálů je obyčejné kolečko. Kolečko můžeme doplnit fošnou a je připraveno pro převážení podhrabových desek. Kolečko s větší korbou je vhodné použít pro převoz lehkých materiálů, jako třeba pěnosklo. Pro přepravu dlouhých břemen je dobré použít dvojkolák.

Vertikální přeprava

Pro dopravovaní materiálu do patra, půdu nebo střechu slouží různé vrátky (ruční nebo motorové), kladky nebo nakloněná rovina. Dobrými pomocníky mi jsou kladkostroj PKZ 1000 A1 a elektricky navijak PZS 600 A1. K jejich uchycení může sloužit závěsné rameno, lešení nebo vlastní rám.

Pro dopravu lehčích materiálů (izolací) používám jednoduchý vozík a nakloněnou rovinu.

Nakládka

Nakládaní pěnového skla z dopravního pytle nejde moc dobře. Proto je dobré nechat si pytle naskládat na sebe a položit na bok. Pak můžeme pěnosklo jednoduše sypat přímo do kolečka.

Dělení materiálu

Nové plné cihly už nejdou dělit pomocí zednického kladívka (podle statiků by se ani nemělo používat), proto jsem ze zbytků na stavbě stloukl držák na cihly pro řezání flexou.

Pracovní místo

Večer cítím každé shýbnutí, které jsem na stavbě udělal a proto se snažím si vytvořit pracovní prostor, abych práci prováděl v co nejpřirozenější poloze. Ideálním pomocníkem jsou pracovní kozy, které ale většinu času jsou něčím zastavěné. Stůl je možné si vyrobit jednoduše z dvou palet, které se na stavbě hojně vyskytují. Často pomůže i podepřené prkno, třeba jen pro vyrovnání kamenů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑