25. CNC chlazení při obrábění

Pro obrábění plexiskla a do budoucna hliníku, jsem chtěl zkusit nasadit chlazení obrábění. Díky chlazení, či mazání při obrábění můžeme snížit tření mezi frézou a obrobkem.

1. Požadavky

Pro vyzkoušení vhlazení není nutná velká investice, pokud již vlastníte kompresor. Stačí zakoupit sprayer set, který obsahuje trysku na kloubové hadici, kulový ventil a hadičku pro přisávání chladicí, mazací kapaliny.

Sprayer set.

Dále je potřeba redukci pro připojení kompresoru a teflonovou pásku.

Napakovaná rychlospojka pro připojení kompresoru.
Rychlospojka přišroubovaná k ventilu.

Princip sprayeru je jednoduchý, přiváděný vzduch z kompresoru způsobuje potlak, díky kterému dochází k nasávání chladící kapaliny. Ta je následně smíchána se vzduchem a hnána skrz trysku k fréze. Kulovým ventilem, je možné redukovat množství přiváděného vzduchu.

K jednoduchému chlazení můžeme použít vodu, pro kovové materiály již chladící emulzi.

2. Montáž

Díky T maticím, které jsem si připravil do pravé kombi stojky osy Z, je montáž jednoduchá. Stačí šrouby přišroubovat skrz tělo směšovače k maticím.

Sprayer připevněný k ose Z a připojený na kompresor.
Díky kloubové hadici je tryska nastavena přímo k fréze.

3. Zkouška

Na vyzkoušení jsem zvolil frézování plexiskla, které jsem již frézoval bez chlazení, při nízkých otáčkach (cca 3000 ot/min). Teď jsem otáčky zvednul na 12 000 ot/min.

Jako chladící kapalinu jsem použil vodu v PET láhvi, do které jsem ponořil hadičku s nasávacím košíčkem.

Průtok vzduchu jsem se snažil redukovat na co nejmenší minimum, aby bylo přiváděno co nejméně chladící kapaliny.

I tak bylo přiváděno hodně vody viz. následujicí video.

Kvuli množství vody jsem musel chlazení zastavit. Díky tomu můžeme porovnat výsledek. Chlazená část je obrobená čistě, bez poškozeného frézovaného okolí. Nechlazená část je viditelně deformovaná teplem.

Hlavní problém s chlazením je v použitém stolu. Na laminátový stůl s překližkovými úpínky je přiváděné vody moc a určitě by docházelo k nasakování a následnému poptnání a kroucení. Větší problém by mohl nastat se zatékánim chladící kapaliny do stroje (kuličkový šroub, lineární vedení …).

Proto je použití sprayeru nevhodné a budeme muset použít jen lokální, manuální chlazení za pomoci třeba injekční stříkačky.

Pro použití sprayeru, by bylo vhodné použít stůl s vanou, která by chladící kapalinu zachytávala.

2 thoughts on “25. CNC chlazení při obrábění

Add yours

  1. Dobrý den, prosím o radu kde můžu koupit sprayer set.Nikde jsem ho na internetu nenašel, Chci použít chlazeni na pásovou pilu na železo. Děkuji za radu Jaromír L

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑