Automatické dávkování hnojiva do akvária

K akváriu patří neodmyslitelně opravdické rostliny. Ovšem jejich pěstovaní je někdy složitější než vlastní chov rybiček. Jednou z věcí, která akvarijním rostlinám pomáhá v růstu je hnojení.

1. PMDD

Celkem známý a cenově dostupný, je chemický koktejl PMDD (Poor Man’s Dupla Drops – Kapkové hnojivo chudého muže). Jednoznačně uznávaná kapacita přes PMDD je Rosik, u kterého můžete hnojivo koupit. Jednotlivé složky jsou navážené a popsané.

PMDD komplet balení s návodem.

Přijde vám několik pytlíčků, které podle jednoduchého návodu smícháte s vodou. A pak dávkujete podle velikosti akvária.

Jednotlivé složky PMDD.

2. Automatické dávkování

A tady byl můj kámen úrazu. Po nějakém čase jsem byl líný přidávat hnojivo do akvária. Existují komerční automatická hnojítka :). Jejich cena začíná na 1400,- Kč. Nedávno jsem narazil na zmínku o automatickém dávkovači s odkazem na peristaltické čerpadlo, které se k tomu používá.

3. Přístupy automatických dávkovačů

Na Internetu jsem našel několik návodů na různé typy dávkovačů. Pojďme si je představit a porovnat.

3.1 Open Aquarium

Další z možností je použít již připravený system pro ovládání akvária. Narazil jsem na propracovaný system Open Aquarium, který poskytuje jak software, tak hardware. Jeho možností jsou úctyhodné. Použití jen pro hnojení je jako jít s kanonem na komára.

  • cena cca 1860,- Kč (jen s čerpadlem)

3.2 Spínací hodiny

Jedná se o nejjednodušší princip, kdy spínací hodiny sepnou relé s časovým doběhem, které po nějakou dobu napájí čerpadlo. Konstrukčně asi nejjednodušší řešení.

3.3 Obvod založený na LM555

LM555 je legendární časovač, s jehož pomocí lze udělat plno zajímavých hraček. Jedná se o stejný princip, jen místo hodin a relé je použit LM555. Ovšem výroba plošnáku a jeho osazení je pro mě nejméně lákavá varianta.

3.4 Arduino

Zde se dostáváme k mému favoritu – Arduino. Jedná se o jednoduché zapojení čerpadla přes relé. Navíc nám Arduino umožní třeba měření teploty, PH, hlídání hladiny, zobrazování informací o dávkování, teplotě… Možnosti záleží jen na naší představivosti. Pro někoho může být problém programování Arduina.

  • cena cca 370,- Kč

3.5 Programovatelné relé

Na tuhle možnost jsem narazil náhodou, při hledání nějakých elektro součástek. Jedná se o relé, které má možnost nastavit prodlevu k sepnutí a dobu sepnutí.

  • cena cca 300,- Kč

V dalších příspěvcích se zabývám stavbou automatických dávkovačů.

3 thoughts on “Automatické dávkování hnojiva do akvária

Add yours

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑