Letos jsem se konečně odhodlal pustit se do renovace modřínové terasy. Z modřínových prken máme zastřešenou terasu (stará 6 let) a nezastřešené molo u jezírka (4 roky). V obou případech byla prkna před montáží 2x natřena dánským olejem a po dvou letech nátěr obnoven. Současný stav je zašedlé dřevo, bez zjevného nátěru s občasnými třískami.
1. Obecný postup
- zametení podlahy
- mechanické nebo chemické očištění
- přebroušení podlahy
- zametení podlahy
- napuštění olejem
Vzhledem k umístění mola u jezírka jsem se rozhodl pro čistě mechanické očištění a u domu pro chemické očištění. Díky tomu můžeme obě metody porovnat.
2. Mechanické očištění
Pro mechanické očištění budeme potřebovat ocelový kartáč s nepříliš tvrdými štětinami, brusnou houbičku, pásovou nebo vibrační brusku a sadu brusných papírů o zrnitosti 80 – 120.
Broušení začneme kartáčem po směru frézování drážek prkna. Tím dostaneme nejhrubší nečistoty a zbytky původního nátěru z drážek.
Horní vrstvu obrousíme bruskou. Podle stavu povrchu zvolíme hrubost brusného papíru. V případě, ze na část podlahy použijeme hrubší brusný papír, tak ho dodatečně ještě přebrousíme 120.
Třísky nebo naštípnuté frézování začistíme brusnou houbičkou.
Celkově se mi nepodařilo podlahu obrousit od zešednutí.
Podlahu zameteme a jsme připraveni na napouštění olejem. Jako nový olej jsem zvolil BBB terasový olej v odstínu Václavka. Volil jsem tmavší odstín pro vyšší UV ochranu.
Po otevření oleje mě překvapila barva, která byla skoro oranžová. Druhou věcí byla řídkost oleje, přestože se doporučuje ředění 1:1 až 1:1.5. Původní dánský olej byl hustý jako med.
Nátěr jsem prováděl štětcem v naředění 1:1. Druhý nátěr po 24 hodinách s nižším naředěním.
3. Chemické čištění
Druhou možností, jak očistit stará terasová prkna je chemickou cestou – použitím odšeďovače dřevin. Opět jsem zvolil výrobek BBB – Odšeďovač zelený. Jedná se o gelovou hmotu, která se ředí vodou.
Pracovní postup:
- rozmíchání odšeďovače
- namočení podlahy
- nanášení odšeďovače na podlahu
- nechat působit 15-20 minut
- během působení je možné drhnutím zvýšit účinnost
- smytí
- pro zvýšení účinnosti celý proces opakujeme
Terasu si namočíme a rozmícháme odšeďovač, který budeme nanášet štětcem.
Pro zvýšení účinnosti jsem podlahu během aplikace odšeďovače drhnul rýžovým kartáčem.
Umytou podlahu se doporučuje „učesat“ kartáčem, aby se po uschnutí příliš neježila.
Uschlou podlahu jsem ještě vydrbal rýžovým koštětem a přebrousil bruskou.
S výsledkem renovace terasy nejsem úplně spokojen. Ke vzhledu nové terasy se mi nepodařilo ani přiblížit. Účinnost odšeďovače nebyla nijak výrazná, i přes použití rýžáku a dvojí aplikace. Mechanické broušení bylo náročné, ale změně barvy terasy také výrazně nepomohlo.
Použitý olej nemá dobrou kryvost, takže velmi záleží na stupni vyčištění podlahy. I po 14 dnech od aplikace druhé vrstvy, je stále cítit slabý zápach podobající se lehce připáleným topinkám.
Použité prostředky na cca 30 m2 podlahy vyšly na cca 4800 Kč,-.
Doufejme, že olej alespoň nějakou dobu vydrží a bude terasu dobře chránit.
Panečku, hromada práce a ten výsledek za to ani moc nestál 🙁 Težko říct, jestli se to dá něčím výrazně zlepšit. Asi by se muselo každý rok olejovat?
Klíčová je zřejmě volba správného oleje pro první nátěr a pak jeho pravidelná obnova.
Možná někdo může doporučit, osvědčený olej, se kterým má dobrou zkušenost.
Oleje jedině OSMO od Aumexu (www.aumex.cz) 😉