Bylinková spirála z cihel

Po stavbě vyvýšených záhonů z cihel, stále ještě zbývá dost cihel a proto jsme se vrhli do stavby spirály pro pěstování bylinek.

Spirálu je možné postavit i z jiných materiálů jako je třeba kámen, dřevo, dlažební kostky. Spirálu můžete stavět na sucho a nebo vyzdít.

Materiál:
 • cihly
 • hlína
Nástroje:
 • gumová palička
 • kolečko
 • lopata
 • hrábě

1. Volba místa

Misto volíme slunečné, blízko kuchyně, ale zároveň aby nám nevadilo v provozu na zahradě. Pokud je místo na rovině tím lépe se nám budou usazovat cihly pro základ spirály.

Po vybrání místa si do středu zatlučeme kolík, na který přivážeme provázek a nastavením jeho délky si vymezíme vnější obvod spirály.

Vymezení vnějšího obvodu spirály.

Provázek nám dá i reálnou představu velikosti spirály.

2. Stavba

Po obvodu narýsované kružnice začneme pokládat cihly, tak abychom se stáčeli ke středu kružnice. Odstup od paralelních cihel udržujeme asi 20cm. To bude šířka budoucího záhonu. Cihly se snažíme klást do roviny.

První vrstva cihel.

Druhou vrstvu cihel pokryjeme celou předešlou. Cihly na sebe pokládáme na vazbu, tedy půlka délky cihly přesahuje spojení cihel pod ní.

Třetí a další vrstvy začneme 6 cihel od počátku předchozí vrstvy.

Odsazení třetí vrstvy o 6 cihel.

Stejným způsobem pokračujeme až do požadované výšky středu spirály.

3. Vyplnění obsahem

Během výstavby obvodu spirály je výhodné začít vyplňovat prostor mezi stěnami spirály. Jednodušeji se nám bude prostor vyplňovat a zároveň budeme zpevňovat stavbu.

Začátek vyplňování spirály během její stavby.

Spirála spolyká poměrně dost hlíny, proto je možné použít do spodku jako výplň slámu, listí, trávu …, která bude do budoucna i zásobárnou živin.

Spirála těsně před dokončením.

3. Osázení

Před osázením, srovnáme navozenou zeminu a zbavíme ji plevele. Osázení provádíme ideálně ráno nebo pod mrakem. Polohu jednotlivých bylin ve spirále volíme podle jejich požadavků a orientace ke světovým stranám. Na závěr všechny bylinky pořádně zalijeme.

Osázená bylinková spirála.
Bylinková spirála po roce.
Stav po čtyřech letech.
Stav po čtyřech letech.

Jednodušší variantou spirály může být pyramida, kterou postavili děti sami.

Bylinková pyramida.

7 thoughts on “Bylinková spirála z cihel

Add yours

 1. Dobrý den, máte to krásné a velmi hezky popsáno jak na to. Jen by mě zajímalo, kolik je na takovou spirálu potřeba cihel. Moc děkuji za odpověď. Hezký den. VJ

 2. Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, jak vypadá tato bylinková spirála dnes. Plánuji si ji taky vybudovat, jen mám trochu strach, že moc dlouho nevydrží…

  Předem děkuju, Petra Slavíčková

  1. Dobrý den,
   doplnil jsem příspěvek o aktuální foto po čtyřech letech.

   V posledních dvou letech jsme ji zanedbávali, protože jsme se pustili do rekonstrukce domu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑