Venku už je jarní počasí a tudíž je možné se pustit do prací na zahradě.Jednou z nejčastějších je příprava záhonů. My se konkrétně podíváme ná výrobu vyvýšeného záhonu.
1. Vyvýšený záhon
Vyvýšeným záhonem rozumíme záhon, který je nad okolním terénem.
Jeho výhodou je jednoduší přístup, pohyb mimo hlínu a méně nutného rytí.
Nevýhodou může být rychlejší vysychání a větší spotřeba hlíny.
Pro snadnou manipulaci by záhon měl být tak široký, aby jsme z obou stran záhonu dosáhli pohodlně do středu. Výška záhonu závisí na množství stavebního materiálu a potřebné hlíny na vyplnění záhonu.
Množství hlíny můžeme snížit přidáním jiného dobře rozložitelného biologického materiálu (drobné větvičky, listí, tráva, sláma, hnůj …) jako podkladu, který zakryjeme zeminou.
Ohraničení záhonu můžeme vyrobit z různých materiálů – kámen, cihly nebo dřevo.
2. Kamenný záhon
Kámen patří k staletími ověřenému stavebnímu materiálu. Pokud máte dostatek kamene, je to jasná volba. Jejich stavba je časově nejnáročnější.
Pomocí provázku si vytyčíte půdorys budoucího záhonu. Kolem provázku si srovnáme pruhy země do roviny. Pokud stavíme záhon v kopci, tak si pruhy výškově odstupňujeme. Pro rychlejší práci je dobré mít kameny vysypané na zemi, aby se dobře hledal vhodný kámen.
Začínáme většími plochými kameny, které klademe do hlíny. Ideální je trošku mazlavá jílovitá půda, kterou podmazáváme jednotlivé kameny. Další vrstvu klademe na vazbu (přes předchozí spoje kamenů). Případné mezery vyplňujeme opět hlínou, kterou zároveň přihrnujeme k hotové zídce.
Záhony je možné stavět i ve svahu, kde je vystavíme do teras.
Do vnějších mezer je možné vysadit sukulenty a tím zídku dále ozvláštnit.
3. Cihlový záhon
Stavba z cihel je velmi podobné stavbě z kamene, ale je jednoduší a rychlejší.
Cihly opět klademe přímo do hlíny a další vrstvu klademe na vazbu. Aby nám celý obvod dobře navazoval, je vhodné rozměr záhonu přizpůsobit násobku délky cihly. Po založení první vrstvy, jsou děti schopni sami dokončit zbytek záhonu.
V případě, že stavíme více záhonů vedle sebe, tak si výšku první vrstvy přeneseme vodováhou z předchozího záhonu. Tím dosáhneme stejné výšky všech záhonů.
4. Dřevěné záhony
Záhony vyrábíme z nehoblovaných prken, krajinek nebo fošen. Prkna raději nijak chemicky neošetřujeme, aby se látky z nátěru nedostávaly do půdy.
Kolíky ze střešních latí opatříme špičkami a zatlučeme do rohů budoucích záhonů. Na delších stranách zatlučeme kolíky ještě na středu. K zatlučeným kolíkům následně přibijeme prkna.
Pokud máme staré trámy, tak jsou ideální pro stavbu vyvýšených záhonů.
Pracnější jsou záhony z proutí, kdy do země zatlučeme kolíky, které vyplétáme proutím.
5. Cestičky
Je dobré mít kolem záhonů zpevněné cestičky, které nám umožňují přístup k záhonům i po dešti.
Cestičky můžeme zhotovit z cihel, kamene, kačírku či mulče.
Dobrý den, vyvýšené záhony se mi moc líbí. Jen nevím, jak se na podzim půda přerývá…nebo vůbec? Nikde nemůžu sehnat informace.
Děkuji a přeji pěkný den
Martina
Ahoj,
jsou dva způsoby buď tradiční, kdy se půda ryje nebo organický, kdy se půda jen kypří například pomocí ploskořezu.
Při rytí je potřeba stát zády do záhonu a tímto směrem rýt. Kolem krajů z kamene je potřeba být opatrný, aby nedošlo k zachycení okraje širšího kamene.
Při kypření můžeme stát kdekoliv na cestičce vedle záhonu a postupně kypříme horní vrstvu.