Možná to znáte také. Od nastěhování máme v koupelně nad zrcadlem pouze žárovku v objímce a stále nemůžeme najít vhodné světlo. V našem případě je problém v délce světla, která by měla být 1400 mm. Po dlouhém hledání se podařilo najít světlo, které se nám příliš nelíbilo a navíc stálo 9 tisíc korun.
1. Design
Proč si tedy světlo nevyrobit sám z LED pásků, jako v případě opravy akvarijního osvětlení. Hlavní problém může být design. Design je možná hlavní položka v ceně svítidel.
Nejprve jsem myslel, že bych světlo zabudoval do stejného dřevěného rámu, z jakého je vyrobeno zrcadlo. Při modelování se ukázalo, že by světlo bylo příliš masivní a nepůsobilo by dobrým dojmem.
A co místo dřevěného rámu použít hliníkový? Podařilo se mi najít rámy Nielsen, konkrétně typ 050, který splňoval rozměrové požadavky na uložení LED profilů. Jeho velkou výhodou je možnost jednoduchého rozmontování a opětovné složení. Rám je možné objednat u většiny rámařů a jeho cena vycházela cca 460,- Kč/m.
Koncep jsem chtěl nejprve ověřit na malém světle 90×600 mm.
2. Součásti světla
Hlavní součást rám jsme si již představili. Dále budeme potřebovat hliníkové LED profily. Vybral jsem s dvojitým pláštěm, do kterého je možné jednoduše schovat hlavu vrutu. Prodává je GME.
Až po nákupu LED profilů mě napadlo místo nich použít hliníkovou čtyřhranou tyč z ehlinik.cz. Tyč by výrazně zjednodušila konstrukci a vychází cenově lépe, než LED profil s difuzorem, kterů jsem nakonec stejně nepoužil.
Dále budeme potřebovat kus pásoviny cca 3×90 mm (držák rampy), pro spojení LED profilů s rámem. Použil jsem zbytek hliníkového profilu pro výrobu T matic do 30×30 profilu.
Na zakrytí světla budeme potřebovat sklo. Jelikož se nám pod sklo nevejdou difusory, zvolíme matnou úpravu skla.
Z elektra budeme potřebovat LED pásky, napájecí jack, cca 600 mm dvojlinky a 12V stejnosměrný zdroj.
3. Příprava rámu
Rám si rozebereme na podélné části.
Abychom mohli rám spojit s držákem lampy, je nutné do rámu vyříznout drážky. Cca 80 mm od konců si vyznačíme na vnitřní straně rámu drážku pro vložení držáku rampy.
Hliníkový profil si přes hadr opatrně upneme do svěráku a pilkou na železo prořízneme hranu rámu.
Naříznutou část opatrně vylomíme kleštěmi a drážku začistíme pilníkem.
Stejný postup provedeme na obou stranách profilu.
4. Osvětlovací rampa
Osvětlovací rampa se bude skládat z LED profilů připevněných k páskovině držáku rampy.
Profil, ze kterého jsem zhotovil držáky rampy jsou silnější, proto jsem je musel na koncích trochu upilovat, aby se vešli pod hranu rámu.
Připravené držáky rampy zkusíme nasadit do drážky rámu.
Aby bylo možné držáky připevnit k rámu a zároveň i k LED profilům, je nutné vyvrtat do držáku několik děr o průměru 3 mm v roztečích od hrany – 7 mm, .
Aby bylo možné připevnit LED profily k držáku rampy musíme do nich vyvrtat díry v rozteči středů držáků rampy.
Z vnitřní strany LED profilu zvětšíme díru pro hlavu vrutu, aby byl pod úrovní profilu, kam přijde nalepit LED pásek.
Asi 15 mm od okraje LED profilu vyvrtáme díru pro provlečení napájecí dvojlinky.
5. Zapojení LED pásků
Pro připojení LED pásku si připravíme 4 napájecí vodiče, které na obou stranách zbavíme izolace. Na straně k LED pásku asi 5 mm na druhé straně cca 10-15 mm.
Alternativně můžeme spojit LED pásky mezi sebou a napájet všechny jen jedním přívodem.
LED pásky si zkrátíme na potřebnou délku. Pásky zkracujeme v místě označeném nůžkami. Podle typu LED pásku si případně očistíme napájecí kontaky.
Na jednotlivé kontakty připájíme napájecí vodiče. Dbáme, aby byla u všech pásků zachována stejná polarita.
Zkontrolujeme jestli všechny LED pásky svítí a kontakty zalijeme tavící pistolí.
Napájecí vodiče protáhneme dírami na koncích LED profilů na horní stranu a LED pásky nalepíme do profilů.
Vodiče podle polarity spleteme k sobě a pocínujeme. Zhotovené konce připojíme do napájecího jacku.
Do prostřední díry držáku světelné rampy prostrčíme 1 mm lanko a na konci uvážeme kleštěmi uzel.
Do rámu nasuneme krycí sklo a připevníme ho tavnou pistolí. Nasadíme boční strany a zašroubujeme. Tím máme vlastné světlo hotové.
6. Zavěšení světla
Světlo zavěsíme ke stropu na dvě lanka. Hmoždinky zvolte podle typu vašeho stropu. Na sádrokartonový podhled jsem použil kovové hmoždinky do dutiny s háčky. Na konci lanka jsem za pomocí lankové stahovačky vytvořil očko, které navlečeme do háčku. Délku druhého lanka určíme za pomocí vodováhy.
Provizorně je světlo připojeno pomocí síťového zdroje s vidlicí. Až dorazí speciální zdroj pro LED světla, tak ho vyměním.
S výsledným světlem jsem spokojen, jak po stránce vzhledu, tak po stránce funkčnosti. Celkově světlo vyšlo na cca 1300,- Kč.
Již jsem objednal rám na velké světlo, které by mělo používat RGB LED pásek, pro možnost nastavení barvy dle nálady.
Děkuji za velice zajímavý článek