Smyslový chodníček je zhuštění několika druhů povrchů do oddělěných sekcí, které následují jeden za druhým. Chodí se po něm naboso a slouží ke stimulaci plosky nohy a vnímání odlišností jednotlivých materiálů.
Pro stavbu je možné použí v podstatě cokoliv od kulatiny, prkna, zákop, kámen až třeba po cihly. My jsme použili nehoblovaná prkna.
Materiál:
- nehoblované prkno 2x 100x18x3000 mm (strany chodníčku)
- nehoblované prkno 1x 100x18x4000 mm (příčky chodníčku)
- hřebíky 28x 4×70 mm
Nářadí:
- pila
- kladivo
- motyka
- lopata
- kolečko
1. Příprava místa
Pro umístění chodníčku budeme potřebovat místo 500x3000mm asi 60mm hluboko.
Místo zbavíme vegetace a vyhloubíme zmiňovanou prohlubeň. Měla by být o něco větší, aby se nám rám jednodušeji instaloval.
2. Rám chodníčku
Dvě prkna si zařízneme na stejnou délku 3000 mm. Ze zbývajicího prkna si nařežeme 7x 500mm prkének, které budou sloužit k vytvoření jednotlivých sekcí.
Na začátek a konec jedné bočnice přibijeme nařezaná prkna. Každé přitlučeme 2 hřebíky. Rám otočíme a připevníme druhou bočnici. Tím nám vznikne obdélník 500×3000 mm. Od jedné strany si na obě bočnice naměříme části po 500 mm. Do označených míst přibijeme zbytek nařezaných prken.
3. Usazení rámu
Rám položíme do připraveného lože a zkontrolujeme, zda je v rovině a nikde se nehýbe. Připadné nerovnosti odhrabeme. Pokud rám dobře leží, tak ho zbytkem hlíny po stranách přihrneme.
4. Vyplnění chodníčku
Na závěr přichází nejlepší činnost a to, zvolení výplně pro jednotlivé sekce.
Příklady výplní:
- písek
- kačírek
- kameny různé velikosti
- cihly
- hlína
- tráva
- listí
- kůra
- mulč
- šišky
- kulatina
Napsat komentář