Chystal jsem se na zateplení přístavku polystyrénem a při tom jsem řešil, čím budu polystyren řezat. Možností je více – nůž, pilka, odporová řezačka. Poslední jmenovaná má jednu velikou výhodu. Nedělá žádný nepořádek. Řezačku si můžete koupit (cca od 1tis ruční a od 5tis rámová), pronajmout a nebo vyrobit.
1. Co je odporová řezačka
Jedná se o rám, na kterém je napnutý odporový drát, do kterého jde elektrický proud. Díky velkému odporu drátu, se drát rozehřeje a díky vysoké teplotě projede polystyrénem jako nůž máslem.
2. Součásti
- tvrdý elektrický zdroj 12V (zdroj z PC)
- kabel z vypínačem
- volné vodiče
- elektro svorky
- samořezné očko
- lustrový závěs do sádrokartonu
- materiál na rám (dřevo, hliník, plast)
- odporový drát
- pružina
3. Rám
Na rám bude napnutý odporový drát, proto by měl být dostatečně robustní. Našel jsem nějaké latě cca 20x30mm, z kterých jsem rám sestavil. Rám má délku 1200mm a výšku 250mm. Oboje je závislé, jaký rozměr polystyrénu bude chtít řezat.
Rám jsem spojit pomocí dlabu a čepu a vyztužil úhelníkem. Na jeden konec jsem našrouboval samořezné očko a druhý provrtal. Dírou jsem protáhl lustr háček s pružinou.
4. Zapojení
Abychom mohli použít PC zdroj je nutné na hlavním konektoru (20 nebo 24pinový) spojit PS_ON (zelený) s GND (černý), jinak se zdroj nezapne.
Jako vypínač jsem použil starý vypínač k lampičce, kterému jsem odstřihnul napájecí vidlici a odpojil konektor pro žárovku.
Zdroj poskytuje napětí 5V (20A) a 12V (8A). Pro náš účel použijeme 12V, které najdeme na napájecím konektoru ve žlutém vodiči a zem je černý. Zem a 12V jsem připojil ke kabelu od lampičky.
Kabel jsem připevnil k rámu pomocí pásky a vodiče za vypínačem přivedl ke koncům rámu.
Teď stačí napnout odporový drát mezi háčky a konce pomocí svorkovnice připojit k napájecím vodičům. U napínacího konce natáhneme pružinu, aby nám napínala odporový drát.
Novou řezačku můžeme vyzkoušet.
Jaký průměr a druh odporového drátu jste použil
Jedná se o Odporový drát Kanthal 0.8mm.