Pamatuji si, jak jsme jako děti toužili po provazovém žebříku, který bychom si přidělali na strom.
Tak dlouho jsme mořili tatínka, až nám jeden udělal. Byl hodně robustní a díky tvrdému lanu se s ním hůře manipulovalo, ale sloužil dobře a dokonce si myslím, že je u rodičů stále. My se s dětmi pustíme do lehkého žebříku, který je možné nainstalovat i v interieru.
Materiál (2500 mm dlouhý žebřík):
- lať 2x 16x34x2500mm (305mm příčky žebříku)
- lano 1x Ø5x5500mm
Nářadí:
- pila
- vrtačka
- vrták Ø6mm
- horní frézka
- smirkový papír
- sirky
1. Příprava příček (šprušlí)
Latě na příčky ohraníme horní frézkou, aby byly příjemné do rukou. Pokud nemáte horní frézku, můžete hrany zaoblit bruskou nebo smirkovým papírem.
Latě ještě obrousíme jemným smirkovým papírem, aby byli hladké.
Nejlépe na pokosové pile je rozřežeme na délku 305mm a zabrousíme řezy.
2. Vyvrtání příček
Vrtákem o průměru 6mm vyvrtáme 15mm od každé strany jednu díru na provlečení provazu. Ostatní příčky vrtáme přes první příčku jako šablonu.
3. Přípravek pro vázání uzlů
Před výrobou jsem měl obavy o stejnoměrné navázání jednotlivých příček. Nakonec jsem vymyslel jednoduchý přípravek, který zaručí zavázání uzlíku na správném místě.
Stačí nám k tomu kousek laťky, která bude o kousek delší než rozestupy příček. Na ní si narýsujeme příčně čáru v požadované vzdálenosti příček (210 mm). V prostředku čáry vyvrtáme díru o stejném průměru jako má lano. Nakonec lať přeřízneme po narýsované čáře, takže nám zůstane půlkruh.
4. Vázání žebříku
Konce lana si opálíme sirkou, aby se nám netřepila a lépe se provlékala. Lano protáhneme oběma dírami první příčky, tak aby oba konce byli stejně dlouhé.
Vázací přípravek postavíme na příčku vedle dírky s provazem a přetáhneme provaz přes půlkruhovou díru v přípravku.
Na lanu uděláme uzel a posuneme ho k boku vázacího přípravku, kde ho dotáhneme. Tím máme uzel v přesně definované vzdálenosti. Stejnou proceduru provedeme na druhé straně. Na oba konce navlékneme novou příčku.
Opět postavíme vázací přípravek na novou příčku a dále pokračujeme stejně jako v předchozím odstavci.
Po navázání poslední příčky svážeme zbylé konce k sobě nebo je přímo uvážeme na místo určené žebříku.
5. Provoz žebříku
Při lezení na provazový žebřík dochází k vychylování z osy zavěšení. Proto je potřeba, aby kolem žebříku byl dostatek místa. Ze začátku můžete dětem žebřík přišlápnout k zemi a tím ho stabilizovat. Lépe se po něm leze z boku.
6. Venkovní varianta
Venkovní variantu žebříku můžete udělat ze zbytků terasového, modřínového prkna, které má protiskluzové drážky. Modřín je take mnohem odolnější vůči povětrnostním vlivům.
Prkno rozřežeme na 30 mm proužky.
Zabrousíme ostré hrany a nařežeme na správnou délku příček.
Vyvrtámé díry a navlékneme na provaz, stejně jako v prvním případě.
Napsat komentář